معرفی رزین های فنولیک

معرفی رزین های فنولیک

معرفی رزین های فنولیک 1000 664 Matin Azizi
Steel impeller-رزین فنولیک+phenolic resin

معرفی رزین های فنولیک

رزین های فنولیک یا رزین های فنول فرمالدهید پلیمرهای مصنوعی هستند که به وسیله واکنش فنول یا مشتقات آنها با فرمالدهید در حضور کاتالیزور به دست می آیند و بر اساس نوع کاتالیزور به دو دسته رزول و نووالاک طبقه بندی می شوند.

از رزین های فنولیک در تولید کامپوزیت‌ ها، صنایع الکترونیک و همچنین به عنوان سپرهای حرارتی استفاده می‌شود. رزین های فنولی که بر پایه کاتالیزور قلیایی هستند، اصطلاحاً رزول نامیده می شوند و بیشتر در تولید مواد ساینده، ساخت فراورده های دیرگداز، به عنوان ماده نسوز در تولید آجرهای کربن- منیزیت، به عنوان چسب در تولید انواع قطعات چوبی و عایق های الکتریکی، انواع چسب های صنعتی غیرهواخشک و تولید لاک انواع قوطی استفاده می شوند. رزین های فنولی که بر پایه کاتالیزور اسیدی هستند، نووالاک نامیده می شوند و در تولید مواد مقاوم در برابر سایش (سنگ برش و ساب)، لنت ترمز، چسب کفشک، انواع نمد های صنعتی، صنعت ریخته گری و تولید ماسه های رزین دار استفاده می شوند.

رزین های رزول از نظر ذاتی گرماسخت و در اثر اعمال حرارت، شبکه ای و پخت می شوند اما رزین های نووالاک به تنهایی گرمانرم و با افزودن عامل پخت و اعمال حرارت شبکه ای می شوند.

رزین های فنولیک بدون فیلرها شکننده هستند و کاربرد فیلرها و سایر افزودنی ها به منظور ایجاد خواص مطلوب در آنها عادی است.

 

سنتز رزین فنولیک

پلیمریزاسیون فنول- فرمالدهید به رزین نووالاک با حضور یک کاتالیست اسیدی انجام می شود. اگزالیک اسید، هیدروکلریک اسید و سولفوریک اسید کاتالیست های مرسوم در این واکنش هستند. رزین نوالاک نرم است و می تواند قالب بندی شود. هگزا متیلن تترا آمین (HMTA) به عنوان هاردنر این پلیمر مورد استفاده قرار می گیرد.

رزین های رزول در حضور یک کاتالیست قلیایی مانند آمونیاک، کربنات سدیم یا هیدروکسید سدیم تولید می شوند. واکنش پخت محصول توسط گرما دادن در یک قالب با دمای بالاتر از نقطه ژل قابل انجام است. رزین های رزول دارای گروه های فعال متیلول و هیدروکسیل هستند. در دمای بالاتر، رزول ها بدون افزودن عامل پخت، مولکولهای بزرگتر و با شبکه‌ های متیلنی تشکیل می دهند. در این حالت واکنش فنل- آلدهید یک نوع واکنش تراکمی است چون آب به عنوان محصول جانبی خارج می شود.

 

کاربرد رزین های فنولیک

رزين هاي فنوليك معمولا كدر هستند و رنگ آنها از كهربايي (amber)  كم رنگ و قهوه اي تيره تا سياه تغيير مي كند. رنگ تيره رزين هاي فنوليك كاربرد آنها را محدود مي كند. رزين هاي فنوليك در اشكال پولك، فيلم مايع و پودر موجودند.

رزين هاي فنوليك جزء رزين هاي با كاربرد عمومي محسوب مي شوند ولي مي توان آنها را براي سازه هاي مهندسي آميزه سازي نمود. فنوليك ها دومين رتبه را در رزين هاي گرماسخت پر مصرف دارا هستند.

رزین های فنولیک در صنعت عایق حرارتی و ضد آتش کاربرد دارند. این رزین علی رغم استحکام پایین نسبت به رزین اپوکسی دارای مقاومت بسیار بالا در برابر حرارت است.

تولید لنت ترمز، دیسک های کلاج، چسب، انواع نمد های صنعتی، مواد ساینده، لاک انواع قوطی، توپ های بیلیارد، پشم شیشه و صفحات آزمایشگاهی از دیگر کاربرد های رزین های فنولیک می باشد.

رزین فنولیک- سنگ ساب-Phenolic Resin

مزایای رزین فنولیک:

رزين هاي قالبگيري فنوليك از نوالاك ساخته مي شوند اگر چه رزول نيز در برخي موارد به كار مي رود. خواص رزين هاي قالبگيري فنوليك عبارتند از:

– سهولت قالبگيري

– پايداري ابعادي بسيار خوب و دقيق

– مقاومت در برابر خزش

– مقاومت بالا در برابر تغيير شكل

– مقاومت حرارتي خوب

– مقاومت الكتريكي خوب

– مقاومت شيميايي خوب

– مقاومت در برابر شرايط آب و هوايي

– جذب آب پايين

– كيفيت مناسب در ماشينكاري

 

كاربرد هاي مرسوم از اين مواد عبارتند از سازه هاي عايق براي ولتاژ بالا، چرخ دنده ها،water lubricator bearing و مغزي ميز دكوري.

از دیگر کاربرد های رزین های فنولیک، ساخت فوم است. البته فوم فنولیک در مقایسه با فوم پلی پورتان و پلی استایرن گرانتر است ولی به دلیل خود خاموش کن بودن و سمیت پایین گازهای حاصل از سوختن، خواص برتری دارد

[table id=25 /]

https://www.resitan.net/wp-content/themes/movedo-child