نشست اتاق بازرگانی ، صنایع، معادن و کشاورزی ایران

نشست اتاق بازرگانی ، صنایع، معادن و کشاورزی ایران

نشست اتاق بازرگانی ، صنایع، معادن و کشاورزی ایران 570 379 Matin Azizi

گزیده ای از سخنرانی جناب آقای مهندس مهدی حاجی بابا-مدیریت عامل شرکت رزیتان در نشست اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران که بین تعدادی از مسئولان و صادرکنندگان نمونه جهت واکاوی مشکلات حوزه صادرات برگزار گردید

ایشان ضمن تشکر از برگزارکنندگان این نشست و مسئولان اشاره ای به مشکلات کلی که در راه صادرات وجود دارد، نمودند که خلاصه ای از آن در ذیل آورده شده است:

  • تعهد سپاری ارزی پس از اجرای 3 ساله به بلوغی نسبی رسید، البته اگر هر از چند گاهی با بخشنامه های مختلف اغتشاش در این جریان بوجود نیاید.
  • محدود کردن و درصد بندی نحوه ی عودت ارز حاصل از صادرات غیر نفتی، کاری بس بیهوده بوده و مشکلات عدیده ای بوجود آورده است. کانالهای عرضه و رفع تعهد مشخص است و نیازی به درصد بندی نبوده. همچنین رفع تعهد بر مبنای برگ سبز گمرکی خود معضلی است و قیمت پایه های صادراتی و تعیین نرخ نیز از ریشه دارای اشکال می باشد، به این دلیل که به هیچ عنوان بحث نوسانات ارزی و رقابت برون مرزی نقشی در آن ندارد و می بایستی درصدی انحراف در نظر گرفته شود.
  • میزانی هم باید برای هزینه کرد صادرکننده مانند هزینه های حمل و نقل، خرید قطعات، پرداخت مابه التفاوت خریدهای وارداتی، هزینه نمایشگاه ها و ماموریت های خارجی مرتبط با فعالیت شرکت و غیره در نظر گرفته شود. از طرفی محدودیت زمانی ( 125 روزه ) عودت ارز صادراتی نیز خود مسئله ای است بخصوص در فروش هایی که بصورت مدتی انجام می شود و بعضا تاخیر در پرداخت خریدار صادراتی نیز خود مسئله ایجاد می نماید.
  • سختگیری های ظاهراً الزامی بواسطه جلوگیری از انحراف اقلیت متخلف و ایجاد اخلال در کار اکثریت شفاف و سالم و توجیح این موضوع به عناوین مختلف و غیر منطقی بخصوص در بحث تولیدات مرتبط با محصولات پتروشیمیایی که در حال حاضر قریب به اکثر مواد اولیه آنها با نرخ های جهانی در بازار داخل و با محدودیت حجم و از مبادی کاملا رسمی (بورس) تهیه می شوند. برای نمونه محصول اسید چرب گیاهی تولیدی این شرکت متاسفانه علی رغم نامه نگاری های متعدد با سازمان های مرتبط و همچنین دستورالعمل های مشخص صادر شده، همچنان با سختگیری حداکثری گمرک و بدون توجه به بخشنامه ها با اخذ تعهد نامه محضری و ضمانتنامه بانکی 100 درصدی و با کندی و تحمیل هزینه اضافه درحال صادرات می باشد و هنوز گشایش در رفع موضوع بوجود نیامده و بگفته دست اندرکاران بخاطر 1 یا دو ماشین صادرات با تخلف ، تاوانش را تولید کننده سالم می پردازد .
  • هزینه های تحمیلی به صادرکنندگان شامل انواع کارمزدها جهت دریافت ارزهای حاصل از صادرات خود مسئله ایی است که میبایستی در نظر قانون گذاران و سیاست گذاران ارزی کشور قرار داشته باشد.
  • متأسفانه در بحث صادرات و بطور کلی انجام فعالیت اقتصادی کوچکترین توجهی به عناوین کسب شده توسط واحد تولیدی و تسهیلات در اختیار گذاشته شده، نمی شود و عنوان هایی مانند فعال اقتصادی نمونه (AEO) ، رتبه بندی کارت بازرگانی (که البته ظاهرا متوقف شده است) و یا بخشنامه ها و دستورالعمل های حمایتی ابلاغ شده برای صادرکنندگان ممتاز و نمونه ملی و یا حتی استانی هیچکدام تأثیری بر تسریع رفع مشکلات بوجود آمـده نداشته و بلکه اشاره می شود که این موارد فقط روی کاغذ بوده و عملا کارآیی ندارد.
  • بحث عودت عوارض و تعرفه واردات مواد اولیه در قبال صادرات محصول تولیدی با همان مواد بعد از مدتها توقف مجدد به جریان افتاد که برای این موضوع نیز سامانه ای طرح ریزی شد و به صادرکنندگان تکلیف شد که کیل مصرف یا به نوعی فرمول ها و و پتنتهای خود را در آن سامانه جهت عودت و باز پس گیری مبالغ پرداخت شده ثبت نمایند و هیچ تضمینی نیز برای حفظ اطلاعات محرمانه تولید کننده ارائه نشد، البته که در حال حاضر الزام به ثبت در سامانه متوقف شده ولی همچنان ارسال اسناد جهت باز پس گیری عوارض دارای اشکال می باشد. اینکه در چه مدت زمانی بررسی و عودت صورت گرفته نیز خود مسئله ای است.
  • متآسفانه چند نرخی بودن ارز از یک طرف و هچنین نوسانات آن بخصوص نوسانات کاهشی لطمات سنگینی به بدنه تولید وارد می نماید. حتماً حضار محترم با کاهش نرخ ارز علی رغم تهیه مواد اولیه با نرخ بالا با معضل زیان دهی بخصوص در بحث صادرات در کنار از دست دادن مشتریان بواسطه افزایش قیمت های ارزی صادراتی رو به رو شده اند و درد آن را برای چندمین بار چشیده اند .
  • بعد از مدتها در نهایت تصمیم دولت به اصلاح نرخ ارز محاسباتی تعرفه های وارداتی با نرخ اعلامی 175،000 ریال اتخاذ شد ، امیدوارم این نرخ برای کالاهای تولید مشابه داخل جنبه ی حمایتی خود را ایفا و با تعدیل تعرفه برای مواد اولیه غیر تولیدی در داخل تأثیر حمایتی صحیح خود را بگذارد و سدی برای تولید صادرات محور نباشد.
  • نیاز میدانم اشاره ای کوتاه به موضوع صادرات غیر نفتی (البته اگر تولیدات پتروشیمی های کشور غیر نفتی محسوب شوند) داشته باشیم، باتوجه به افزایش تولید بواسطه محدودیت واردات در بعضی صنایع، امیدوار است که به اسم صادرات، تأمین نیاز صنایع پایین دستی داخلی به مواد اولیه حیاتی ایشان دچار خدشه نشود.

[table id=25 /]

https://www.resitan.net/wp-content/themes/movedo-child